1SMB13CAT3G
DigiKey Part Number
2156-1SMB13CAT3G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1SMB13CAT3G
Description
TVS DIODE 13VWM 21.5VC SMB
Customer Reference
Detailed Description
21.5V Clamp 27.9A Ipp Tvs Diode Surface Mount SMB
Category
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
27.9A
Mfr
Power - Peak Pulse
600W
Packaging
Bulk
Part Status
Active
Zener
Capacitance @ Frequency
630pF @ 1MHz
Bidirectional Channels
1
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
13V
Voltage - Breakdown (Min)
14.4V
Package / Case
DO-214AA, SMB
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
21.5V