1.5KE62ARL4G
DigiKey Part Number
2156-1.5KE62ARL4G-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
1.5KE62ARL4G
Description
TVS DIODE 53VWM 85VC
Customer Reference
Detailed Description
85V Clamp 17.7A Ipp Tvs Diode Through Hole
Category
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp
85V
Mfr
Current - Peak Pulse (10/1000µs)
17.7A
Packaging
Bulk
Power - Peak Pulse
1500W (1.5kW)
General Purpose
Unidirectional Channels
1
Operating Temperature
-65°C ~ 175°C (TJ)
Voltage - Reverse Standoff (Typ)
53V
Voltage - Breakdown (Min)
58.9V