EL7154CSZ-T13
DigiKey Part Number
EL7154CSZ-T13-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
EL7154CSZ-T13
Description
IC GATE DRVR HI/LOW SIDE 8SOIC
Customer Reference
Detailed Description
High-Side, Low-Side Gate Driver IC Non-Inverting 8-SOIC
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
EL7154CSZ-T13 Models
Category
Logic Voltage - VIL, VIH
0.6V, 2.4V
Manufacturer
Renesas Electronics Corporation
Current - Peak Output (Source, Sink)
4A, 4A
Packaging
Tape & Reel (TR)
Input Type
Non-Inverting
Part Status
Obsolete
Rise / Fall Time (Typ)
4ns, 4ns
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TJ)
Driven Configuration
High-Side, Low-Side
Mounting Type
Surface Mount
Channel Type
Synchronous
Package / Case
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)
Number of Drivers
2
Supplier Device Package
8-SOIC
Gate Type
IGBT, MOSFET (N-Channel)
Base Product Number
Voltage - Supply
4.5V ~ 16V