RL-1256-8-270
DigiKey Part Number
5594-RL-1256-8-270-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RL-1256-8-270
Description
FIXED IND 270UH 30A 14 MOHM TH
Manufacturer Standard Lead Time
18 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
270 µH Unshielded Wirewound Inductor 30 A 14mOhm Max Radial, Vertical Cylinder
Category
Shielding
Unshielded
Mfr
DC Resistance (DCR)
14mOhm Max
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 130°C
Packaging
Bulk
Inductance Frequency - Test
10 kHz
Part Status
Active
Mounting Type
Through Hole
Type
Wirewound
Package / Case
Radial, Vertical Cylinder
Inductance
Supplier Device Package
Radial
Tolerance
±10%
Size / Dimension
2.400" Dia (60.96mm)
Current Rating (Amps)
Height - Seated (Max)
2.600" (66.04mm)
Current - Saturation (Isat)
32A