Image for PXU11C30 is not available
PXU11C30
DigiKey Part Number
68-PXU11C30-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PXU11C30
Description
CONTROL TEMP/PROC 100-240V DIN
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U) 100 ~ 240VAC DIN Rail
Category
Number of Characters Per Row
4, 4
Manufacturer
Red Lion Controls
Display Type
LCD - Dual Color Characters, Backlight
Series
Display Characters - Height
0.433" (11.00mm), 0.275" (7.00mm)
Packaging
Bulk
Voltage - Supply
100 ~ 240VAC
Part Status
Active
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 91.50mm x 44.50mm
Type
Process, Temperature Controller (RTD, Type B, E, J, K, L, N, R, S, T, TXK, U)
Mounting Type
DIN Rail
Input Range
-200°C ~ 1800°C, 4 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Termination Style
Screw Terminal
Output Type
Analog, Relay (4)
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Control Method
On/Off, Proportional (PID)
Features
Excitation Supply, Sensor Fault Detection
Communications
RS-485
Operating Temperature
0°C ~ 50°C