PAXP0010
DigiKey Part Number
RLC246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PAXP0010
Description
PROCESS METER LED PANEL MOUNT
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Process Meter LED - Red Characters Display Panel Mount
Category
Output Type
Option Cards Available
Manufacturer
Red Lion Controls
Voltage - Supply
24VAC, 11 ~ 36VDC
Series
Panel Cutout Dimensions
Rectangular - 92.00mm x 45.00mm
Packaging
Box
Mounting Type
Panel Mount
Part Status
Active
Termination Style
Screw Terminal
Type
Process Meter
Ingress Protection
IP65 - Dust Tight, Water Resistant
Measuring Type
Process
Features
Excitation Supply, Option Cards Available
Measuring Range
0 ~ 20mA, 0 ~ 10VDC
Operating Temperature
0°C ~ 50°C
Display Type
LED - Red Characters
Weight
0.65 lb (294.84 g)
Number of Characters Per Row
5
Base Product Number
Display Characters - Height
0.560" (14.20mm)