100-POE-SPL-24
DigiKey Part Number
100-POE-SPL-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
100-POE-SPL-24
Description
POE SPLITTER, 24 VDC
Manufacturer Standard Lead Time
4 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
24V Power Over Ethernet (POE) 1 Port Splitter Data Rate
Category
Current - Output
320 mA
Manufacturer
Red Lion Controls
Power (Watts) - Per Port
15.4W
Series
Compliance
IEEE802.3af
Packaging
Bulk
Mounting Type
Desktop
Part Status
Active
Size / Dimension
3.61" L x 1.00" W x 4.00" H (91.7mm x 0.4mm x 101.6mm)
Type
Splitter
Approval Agency
CE, cUL, UL
Voltage - Input
46 ~ 54V
Input Connector
RJ45 (Data, Power)
Number of Ports
1
Output Connector
RJ45 (Data), Terminal Block (Power)
Voltage - Output
24V