RW2-243.3S/H2/B
DigiKey Part Number
RW2-243.3S/H2/B-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW2-243.3S/H2/B
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW2-243.3S/H2/B Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
70%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
16-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
0.87" L x 0.49" W x 0.33" H (22.1mm x 12.6mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA