RW2-053.3S/SMD
DigiKey Part Number
RW2-053.3S/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW2-053.3S/SMD
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 500mA 4.5V - 9V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW2-053.3S/SMD Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
68%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.5V
Package / Case
16-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
9V
Size / Dimension
0.95" L x 0.57" W x 0.40" H (24.2mm x 14.5mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA