RW-483.3S/SMD
DigiKey Part Number
RW-483.3S/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RW-483.3S/SMD
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 650mA 36V - 72V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RW-483.3S/SMD Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Type
Isolated Module
Efficiency
73%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
24-SMD Module, 13 Leads
Voltage - Input (Max)
72V
Size / Dimension
1.26" L x 0.57" W x 0.40" H (32.0mm x 14.5mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
650mA