RSD-1524/HP is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 21mA, 21mA 13.5V - 16.5V Input
RSD-1524/HP
DigiKey Part Number
RSD-1524/HP-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RSD-1524/HP
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 1W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
21mA, 21mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Obsolete
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
13.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.60" L x 0.32" W x 0.29" H (15.2mm x 8.2mm x 7.3mm)