RPMGQ5.0-20
DigiKey Part Number
945-RPMGQ5.0-20-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RPMGQ5.0-20
Description
20A DC/DC-CONVERTER 'INNOLINE' 1
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Non-Isolated PoL Module DC DC Converter 1 Output 5V 20A 3.3V - 8V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RPMGQ5.0-20 Models
Category
Current - Output (Max)
20A
Mfr
Series
Features
Adjustable Output, Remote On/Off, Remote Sense
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 120°C (With Derating)
Part Status
Active
Efficiency
97%
Type
Non-Isolated PoL Module
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
Quarter Brick
Voltage - Input (Min)
3.3V
Size / Dimension
2.22" L x 1.45" W x 0.59" H (56.4mm x 36.8mm x 15.0mm)
Voltage - Input (Max)
8V