RP75H-4824SRW/P
DigiKey Part Number
RP75H-4824SRW/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP75H-4824SRW/P
Description
DC DC CONVERTER 24V 76W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3.2A 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
RP75H-4824SRW/P Models
Category
Power (Watts)
76 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Railway
Packaging
Tray
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Type
Isolated Module
Efficiency
88%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
Half Brick
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.40" L x 2.28" W x 0.48" H (61.0mm x 57.9mm x 12.1mm)
Voltage - Output 1
Supplier Device Package
Half Brick
Current - Output (Max)
3.2A