RP40-2412SG
DigiKey Part Number
945-2545-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-2412SG
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.33A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP40-2412SG Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
3.33A