RP40-2412SFR/N
DigiKey Part Number
RP40-2412SFR/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-2412SFR/N
Description
DC DC CONVERTER 12V 40W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 3.333A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP40-2412SFR/N Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 105°C (With Derating)
Efficiency
92%
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Supplier Device Package
6-DIP Module
Current - Output (Max)
3.333A
Base Product Number
Power (Watts)
40 W