RP40-1215SG
DigiKey Part Number
RP40-1215SG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-1215SG
Description
DC DC CONVERTER 15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2.67A 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP40-1215SG Models
Category
Power (Watts)
40 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
2.67A