RP40-120515TG
DigiKey Part Number
RP40-120515TG-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP40-120515TG
Description
DC DC CONVERTER 5V +/-15V 40W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 3 Output 5V 15V -15V 6A, 300mA, 300mA 9V - 18V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP40-120515TG Models
Product Attributes
Filter Similar Products
Category
Current - Output (Max)
6A, 300mA, 300mA
Mfr
Power (Watts)
40 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
3
Efficiency
86%
Voltage - Input (Min)
9V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
18V
Package / Case
9-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 2.00" W x 0.40" H (50.8mm x 50.8mm x 10.2mm)
Voltage - Output 2
15V