RP30-4815DF/N-HC
DigiKey Part Number
RP30-4815DF/N-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP30-4815DF/N-HC
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 1A, 1A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
RP30-4815DF/N-HC Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
89%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
1A, 1A