RP30-2415SF/N
DigiKey Part Number
RP30-2415SF/N-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP30-2415SF/N
Description
DC DC CONVERTER 15V 30W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 2A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP30-2415SF/N Models
Category
Power (Watts)
30 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OTP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Current - Output (Max)
2A