RP20-2412DF
DigiKey Part Number
945-2744-5-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP20-2412DF
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 20W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 833mA, 833mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP20-2412DF Models
Category
Power (Watts)
20 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
833mA, 833mA