RP15-2415DA/N-HC
DigiKey Part Number
RP15-2415DA/N-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-2415DA/N-HC
Description
DC DC CONVERTER +/-15V 15W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 15V -15V 500mA, 500mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP15-2415DA/N-HC Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
88%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-15V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA