RP15-2412SAW/P-HC
DigiKey Part Number
RP15-2412SAW/P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-2412SAW/P-HC
Description
DC DC CONVERTER 12V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 1.3A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP15-2412SAW/P-HC Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
1.3A