RP15-2405SOF/P-R is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Direct
OmniOn Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 3A 18V - 36V Input
RP15-2405SOF/P-R
DigiKey Part Number
RP15-2405SOF/P-R-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-2405SOF/P-R
Description
DC DC CONVERTER 5V 15W
Customer Reference
Detailed Description
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
2.25 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
87%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-SMD Module
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.10" L x 0.94" W x 0.33" H (27.9mm x 23.9mm x 8.5mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
3A