RP15-123.3SF/P-HC
DigiKey Part Number
RP15-123.3SF/P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP15-123.3SF/P-HC
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 15W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 4A 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
RP15-123.3SF/P-HC Models
Category
Power (Watts)
15 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
79%
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Current - Output (Max)
4A