RP12-1212DA/SMD
DigiKey Part Number
RP12-1212DA/SMD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP12-1212DA/SMD
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 12W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 500mA, 500mA 9V - 18V Input
EDA/CAD Models
RP12-1212DA/SMD Models
Category
Power (Watts)
12 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
87%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Max)
18V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.44" H (32.0mm x 20.3mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA, 500mA