RP12-1103.3SAR/P
DigiKey Part Number
RP12-1103.3SAR/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP12-1103.3SAR/P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 12W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 3.63A 36V - 160V Input
EDA/CAD Models
RP12-1103.3SAR/P Models
Category
Voltage - Isolation
3 kV
Mfr
Applications
ITE (Commercial), Railway
Series
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C (With Derating)
Efficiency
88%
Mounting Type
Through Hole
Number of Outputs
1
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Min)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
160V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
CE
Current - Output (Max)
3.63A
Base Product Number
Power (Watts)
12 W