RP10-4824SA/XC
DigiKey Part Number
RP10-4824SA/XC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-4824SA/XC
Description
DC DC CONVERTER 24V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 3A 36V - 75V Input
EDA/CAD Models
RP10-4824SA/XC Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
36V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
3A