RP10-4812DEW/N-HC
DigiKey Part Number
RP10-4812DEW/N-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-4812DEW/N-HC
Description
DC DC CONVERTER +/-12V 10W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 12V -12V 416mA, 416mA 18V - 75V Input
EDA/CAD Models
RP10-4812DEW/N-HC Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Efficiency
78%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Input (Max)
75V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Voltage - Output 2
-12V
Base Product Number
Current - Output (Max)
416mA, 416mA