RP10-4805DEW/M2-HC
DigiKey Part Number
RP10-4805DEW/M2-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-4805DEW/M2-HC
Description
DC DC CONVERTER +/-5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 5V -5V 1A, 1A 18V - 75V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RP10-4805DEW/M2-HC Models
Category
Current - Output (Max)
1A, 1A
Mfr
Power (Watts)
10 W
Series
Voltage - Isolation
1.6 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
OCP, OVP, SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Number of Outputs
2
Efficiency
81%
Voltage - Input (Min)
18V
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Max)
75V
Package / Case
6-DIP Module
Voltage - Output 1
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)