RP10-2424SAW/P-HC is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 24V 416mA 9V - 36V Input
RP10-2424SAW/P-HC
DigiKey Part Number
RP10-2424SAW/P-HC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-2424SAW/P-HC
Description
DC DC CONVERTER 24V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RP10-2424SAW/P-HC Models
Category
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Packaging
Tray
Operating Temperature
-40°C ~ 81°C
Efficiency
90%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Input (Max)
36V
Control Features
Enable, Active High
Voltage - Output 1
Approval Agency
cURus, EAC
Current - Output (Max)
416mA
Base Product Number
Power (Watts)
10 W