RP10-2415SAW/XC
DigiKey Part Number
RP10-2415SAW/XC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-2415SAW/XC
Description
DC DC CONVERTER 15V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 15V 670mA 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP10-2415SAW/XC Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 81°C
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
cURus, EAC
Current - Output (Max)
670mA