RP10-2405SEW
DigiKey Part Number
945-1246-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-2405SEW
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 9V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP10-2405SEW Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
OCP, OVP, SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 85°C
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
9V
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.40" H (50.8mm x 25.4mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A