RP10-2405SA/XC
DigiKey Part Number
RP10-2405SA/XC-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RP10-2405SA/XC
Description
DC DC CONVERTER 5V 10W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 2A 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
RP10-2405SA/XC Models
Category
Power (Watts)
10 W
Mfr
Voltage - Isolation
1.6 kV
Features
Remote On/Off, OCP, OVP, SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 80°C
Efficiency
86%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
6-DIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.00" L x 1.00" W x 0.39" H (25.4mm x 25.4mm x 9.9mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
2A