RJZ-3.33.3S/P
DigiKey Part Number
RJZ-3.33.3S/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RJZ-3.33.3S/P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 2.97V - 3.63V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RJZ-3.33.3S/P Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
2.97V
Package / Case
14-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
3.63V
Size / Dimension
0.78" L x 0.39" W x 0.28" H (19.7mm x 10.0mm x 7.1mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
606mA