REM3.5E-2409S/R10/A/X1
DigiKey Part Number
REM3.5E-2409S/R10/A/X1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REM3.5E-2409S/R10/A/X1
Description
DC DC CONVERTER 9V 3.5W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 9V 388mA 18V - 36V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
REM3.5E-2409S/R10/A/X1 Models
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
10 kV
Series
Applications
Medical
Packaging
Tube
Features
OCP, OVP, SCP, UVLO
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 7 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.25" L x 0.80" W x 0.40" H (31.8mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Approval Agency
CB, cURus
Current - Output (Max)
388mA