REC6-2412SRW/R10/C
DigiKey Part Number
REC6-2412SRW/R10/C-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC6-2412SRW/R10/C
Description
DC DC CONVERTER 12V 6W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 500mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC6-2412SRW/R10/C Models
Category
Power (Watts)
6 W
Mfr
Voltage - Isolation
10 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 75°C
Efficiency
83%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 9 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
500mA