REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
DigiKey Part Number
REC3.5-2405SRW/R10/A/X1-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3.5-2405SRW/R10/A/X1
Description
DC DC CONVERTER 5V 3.5W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 5V 700mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC3.5-2405SRW/R10/A/X1 Models
Category
Power (Watts)
3.5 W
Mfr
Voltage - Isolation
10 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Features
SCP, UVLO
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
81%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-DIP Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.80" W x 0.40" H (32.0mm x 20.3mm x 10.2mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
700mA