REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R
DigiKey Part Number
945-REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 3W
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 900mA 18V - 36V Input
EDA/CAD Models
REC3-243.3SRW/H2/A/SMD/CTRL-R Models
Category
Power (Watts)
3 W
Mfr
Voltage - Isolation
2 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
Remote On/Off, SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
76%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
18V
Package / Case
24-SMD Module, 18 Leads
Voltage - Input (Max)
36V
Size / Dimension
1.26" L x 0.78" W x 0.44" H (32.0mm x 19.9mm x 11.2mm)
Voltage - Output 1
Control Features
Enable, Active Low
Current - Output (Max)
900mA