RACM40-48SK-T | |
|---|---|
DigiKey Part Number | 945-RACM40-48SK-T-ND |
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | RACM40-48SK-T |
Description | AC/DC CONVERTER 48V 40W |
Manufacturer Standard Lead Time | 26 Weeks |
Customer Reference | |
Detailed Description | Enclosed AC DC Converters 1 Output 48V 833mA 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input |
Datasheet | Datasheet |
EDA/CAD Models | RACM40-48SK-T Models |
Category | Applications Medical |
Manufacturer Recom Power | Features Baseplate, Standby Output, Universal Input |
Series | Operating Temperature -40°C ~ 85°C (With Derating) |
Packaging Tray | Efficiency 90% |
Part Status Active | Mounting Type Through Hole |
Type Enclosed | Package / Case 6-DIP Module |
Number of Outputs 1 | Size / Dimension 3.28" L x 1.83" W x 1.20" H (83.2mm x 46.4mm x 30.4mm) |
Voltage - Input 80 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC | Approval Agency CE, CSA, cURus, EAC |
Voltage - Output 1 48V | Line Regulation ±0.05% |
Current - Output (Max) 833mA | Load Regulation 0.5% |
Power (Watts) 40 W | Base Product Number |