RAC30-15SA-E is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Recom Power
In Stock: 0
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 15V 2A 90 ~ 264 VAC Input
Navigating the Complexities of AC/DC Designs and Specifications
RAC30-15SA-E
DigiKey Part Number
RAC30-15SA-E-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC30-15SA-E
Description
AC/DC CONVERTER 15V 30W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC30-15SA-E Models
Category
Applications
ITE (Commercial)
Manufacturer
Recom Power
Features
SCP
Series
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Packaging
Box
Efficiency
82%
Part Status
Obsolete
Mounting Type
Through Hole
Type
Enclosed
Package / Case
7-DIP Module, 5 Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
3.50" L x 2.50" W x 1.00" H (89.0mm x 63.5mm x 25.3mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Output 1
15V
Line Regulation
±1%
Current - Output (Max)
2A
Load Regulation
±1%
Power (Watts)
30 W