RAC05-12SB is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
MFR Recommended
Recom Power
In Stock: 3.022
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 12V 420mA 90 ~ 264 VAC Input
RECOM RAC AC/DC Power Modules | Digi-Key Daily
RAC05-12SB
DigiKey Part Number
945-1073-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-12SB
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-12SB Models
Category
Features
SCP
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Series
Efficiency
73%
Packaging
Tube
Package / Case
4-DIP Module
Size / Dimension
2.00" L x 1.00" W x 0.62" H (50.8mm x 25.4mm x 15.7mm)
Number of Outputs
1
Approval Agency
CE, cULus
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Line Regulation
±0.3%
Voltage - Output 1
12V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
420mA
Weight
0.067 lb (30.39 g)
Power (Watts)
5 W