RAC05-12DC
DigiKey Part Number
945-2461-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
RAC05-12DC
Description
AC/DC CONVERTER 12V 5W
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 2 Output 12V -12V 210mA, 210mA 90 ~ 264 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
RAC05-12DC Models
Category
Features
Universal Input
Manufacturer
Recom Power
Operating Temperature
-25°C ~ 75°C (With Derating)
Series
Efficiency
76%
Packaging
Tube
Mounting Type
Through Hole
Part Status
Obsolete
Package / Case
5-DIP Module
Type
Enclosed
Size / Dimension
2.17" L x 1.77" W x 0.82" H (55.0mm x 45.0mm x 21.0mm)
Number of Outputs
2
Approval Agency
CE, cULus, EN
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Standard Number
Voltage - Output 1
12V
Line Regulation
±0.3%
Voltage - Output 2
-12V
Load Regulation
±0.5%
Current - Output (Max)
210mA, 210mA
Weight
0.077 lb (34.93 g)
Power (Watts)
5 W