R2S-123.3/P-R
DigiKey Part Number
945-R2S-123.3/P-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R2S-123.3/P-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R2S-123.3/P-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2S-123.3/P-R
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 606mA 10.8V - 13.2V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R2S-123.3/P-R Models
Category
Power (Watts)
2 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
75%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
10.8V
Package / Case
8-SMD Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
13.2V
Size / Dimension
0.50" L x 0.42" W x 0.35" H (12.8mm x 10.7mm x 9.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
606mA