R2D12-1524-R
DigiKey Part Number
945-R2D12-1524-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R2D12-1524-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R2D12-1524-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R2D12-1524-R
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 2W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 42mA, 42mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R2D12-1524-R Models
Category
Current - Output (Max)
42mA, 42mA
Mfr
Power (Watts)
2 W
Series
Voltage - Isolation
1 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial)
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
85%
Voltage - Input (Min)
13.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
12-SMD Module, 10 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)