R24P12S/P/R8
DigiKey Part Number
R24P12S/P/R8-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R24P12S/P/R8
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 21.6V - 26.4V Input
EDA/CAD Models
R24P12S/P/R8 Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
8 kV
Tube
Features
SCP
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
1
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
7-SIP Module, 4 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
84mA