R24P09D/R6.4
DigiKey Part Number
R24P09D/R6.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R24P09D/R6.4
Description
DC DC CONVERTER +/-9V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 9V -9V 55mA, 55mA 21.6V - 26.4V Input
EDA/CAD Models
R24P09D/R6.4 Models
Category
Current - Output (Max)
55mA, 55mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
6.4 kV
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Efficiency
82%
Number of Outputs
2
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)