R1Z-053.3/P
DigiKey Part Number
R1Z-053.3/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1Z-053.3/P
Description
DC DC CONVERTER 3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 3.3V 200mA 4.75V - 5.25V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1Z-053.3/P Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial), Medical
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C
Type
Isolated Module
Efficiency
60%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
4.75V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Input (Max)
5.25V
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.35" H (15.2mm x 10.7mm x 9.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
200mA