R1S12-2412/P
DigiKey Part Number
R1S12-2412/P-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1S12-2412/P
Description
DC DC CONVERTER 12V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 1 Output 12V 84mA 21.6V - 26.4V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1S12-2412/P Models
Category
Power (Watts)
1 W
Mfr
Voltage - Isolation
1 kV
Series
Applications
ITE (Commercial)
Packaging
Tube
Features
SCP
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Type
Isolated Module
Efficiency
80%
Number of Outputs
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Min)
21.6V
Package / Case
12-SMD Module, 10 Leads
Voltage - Input (Max)
26.4V
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)
Voltage - Output 1
Base Product Number
Current - Output (Max)
84mA