R1D-1524/HP-R
DigiKey Part Number
945-R1D-1524/HP-RTR-ND - Tape & Reel (TR)
945-R1D-1524/HP-RCT-ND - Cut Tape (CT)
945-R1D-1524/HP-RDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R1D-1524/HP-R
Description
DC DC CONVERTER +/-24V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 24V -24V 21mA, 21mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R1D-1524/HP-R Models
Category
Current - Output (Max)
21mA, 21mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Features
SCP
Type
Isolated Module
Operating Temperature
-40°C ~ 100°C
Number of Outputs
2
Efficiency
84%
Voltage - Input (Min)
13.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
16.5V
Package / Case
10-SMD Module, 6 Leads
Voltage - Output 1
Size / Dimension
0.60" L x 0.42" W x 0.28" H (15.2mm x 10.7mm x 7.0mm)