R15P3.3D/R6.4
DigiKey Part Number
R15P3.3D/R6.4-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
R15P3.3D/R6.4
Description
DC DC CONVERTER +/-3.3V 1W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Isolated Module DC DC Converter 2 Output 3.3V -3.3V 151mA, 151mA 13.5V - 16.5V Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
R15P3.3D/R6.4 Models
Category
Current - Output (Max)
151mA, 151mA
Mfr
Power (Watts)
1 W
Series
Voltage - Isolation
6.4 kV
Packaging
Tube
Applications
ITE (Commercial), Medical
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C
Type
Isolated Module
Efficiency
79%
Number of Outputs
2
Mounting Type
Through Hole
Voltage - Input (Min)
13.5V
Package / Case
7-SIP Module, 5 Leads
Voltage - Input (Max)
16.5V
Size / Dimension
0.77" L x 0.39" W x 0.49" H (19.7mm x 9.8mm x 12.5mm)